Otázky o (ne)plodnosti, na které chcete znát odpověď
Počít dítě není samozřejmé a šance na otěhotnění výrazně klesají s přibývajícím věkem. Velký vliv na plodnost má také zdravotní stav nebo životní styl. Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které vám pomohou lépe si naplánovat své rodičovství a včas předcházet možným komplikacím v budoucnu. Mimo jiné zjistíte, že plodnost závisí především na věku. Dozvíte se také, jak lze neplodnosti předcházet nebo jaké jsou možnosti její léčby.
KDY JSOU ŽENY A MUŽI NEJPLODNĚJŠÍ?
Zatímco ženy jsou nejplodnější pouze během několika dní menstruačního cyklu, plodnost u mužů je poměrně stabilní. V obou případech může mít na plodnost nepříznivý vliv nezdravý životní styl, znečištění životního prostředí, různá akutní nebo chronická onemocnění i některé léky.
JAK DLOUHO TRVÁ, NEŽ ŽENA OTĚHOTNÍ?
Většině zdravých párů se podaří otěhotnět do jednoho roku, pokud mají pravidelný nechráněný pohlavní styk 2–3x týdně. V jednom menstruačním cyklu přitom otěhotní přibližně 20 % žen ve věku 20–30 let¹. Otěhotnět přirozenou cestou tak může trvat zdravému páru i několik měsíců, a proto není důvod k obavám, pokud se to nepodaří ihned.
V KOLIKA LETECH ZAČÍNÁ PLODNOST KLESAT?
Šance, že zdravá žena ve věku 30–35 let otěhotní v období své ovulace se pohybuje mezi 12–17 %. Ve věku 45 let je otěhotnění přirozenou cestou u žen velmi nepravděpodobné. Na rozdíl od toho k poklesu plodnosti u mužů v souvislosti s věkem obvykle dochází nejdříve po 40–45 letech. Neplodnost ale trápí také mladé!
KDY JE TEN SPRÁVNÝ ČAS NA DÍTĚ?
Při plánování rodiny je třeba zvážit mnoho faktorů jako pevnost partnerského vztahu, zdraví, finanční stabilitu, představy o kariéře nebo životním stylu. Nejdůležitějším faktorem je ale věk, který se ovlivnit nedá, zatímco ostatní faktory jsou proměnné.
CO MŮŽU UDĚLAT PRO LEPŠÍ KVALITU VAJÍČEK NEBO SPERMIÍ?
Plodnost u mužů i žen je možné podpořit změnou životního stylu k lepšímu. Prospěšné jsou také některé doplňky stravy. Nelze však očekávat zázraky. V některých případech bohužel pomůže až samotná léčba neplodnosti.
CO DĚLAT, KDYŽ SE VÁM NEDAŘÍ OTĚHOTNĚT?
Někdy může být cesta k vlastnímu dítěti příliš dlouhá. Co dělat v takovém případě a jaká podstoupit vyšetření, která by mohla odhalit možnou příčinu nezdaru? Zatímco ženy čeká návštěva gynekologa, muž by měl absolvovat vyšetření spermiogramu.
CO ZNAMENÁ NEPLODNOST?
Neplodnost v České republice trápí přibližně 15 % párů. Týká se mužů i žen. Problém bývá obvykle ve 30 % na straně ženy, v dalších 30 % na straně muže a ve zbývajících 30–40 % na obou stranách. Někdy jsou ale příčiny neplodnosti u páru neznámé a v takovém případě hovoříme o idiopatické neplodnosti.
JAK SE NEPLODNOST PROJEVUJE?
Projevy neplodnosti mohou být různé. U žen jde především o nepravidelnou menstruaci. U mužů se objevují problémy s erekcí a ejakulací. Nicméně hlavním příznakem neplodnosti je především neschopnost počít dítě.
JAK LÉČBA NEPLODNOSTI PROBÍHÁ A KOLIK STOJÍ?
Cílem léčby neplodnosti je zvýšit šance na otěhotnění neplodného páru. Pár je v České republice podle zákona definován jako muž a žena. Asi 3–5 % všech novorozených dětí se v ČR narodí díky umělému oplodnění. Část léčebného cyklu přitom může být hrazena z veřejného pojištění.
OVULACE
Ovulace znamená uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Uvolněné vajíčko je připraveno na oplození. Ovulace nastává přibližně 14. den menstruačního cyklu, který obvykle trvá 28 dní. V případě 35 dnů dlouhého cyklu, nastává 21. den.
PLODNÉ DNY
Každá žena je jedinečná, a proto není vždy snadné plodné dny vypočítat. Velmi orientačně se uvádí, že při pravidelném cyklu 28 dní dochází k ovulaci 13. až 14. den menstruace. Největší šance na otěhotnění je přibližně 3–5 dní před ovulací a v den ovulace. Toto období se označuje jako plodné dny.
NEPLODNOST
Neschopnost počít dítě přirozenou cestou i po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku.
IDIOPATICKÝ